KMS Racing vahvisti asemiaan Rooman kuumilla asfalteilla

Kaksoisvoitto Roomassa

KMS Racing sai Rally di Roma Capitalesta juuri sellaisen tuloksen, joka muuttaa hyvän alkukauden vahvaksi mestaruustarinaksi. Uusikaupunkilainen rallitiimi ajoi ERC3-luokan kaksoisvoittoon rallin EM-sarjan kauden kolmannessa osakilpailussa, kun irlantilainen Craig Rahill nousi voittoon ja Ville Vatanen täydensi tiimin juhlan toisella sijallaan.

Rooman ympäristössä ajettu asfalttiralli ei ollut pelkkä nopeuskilpailu, vaan se oli myös hermojen, renkaiden ja rytmin hallintaa. Kapeat tiet, vaihtelevat pidon muutokset ja Italian kesäkuumuus tekivät viikonlopusta juuri sellaisen, jossa pienikin epäröinti näkyi kellossa.

Rahill ja Vatanen pitivät ERC3-luokan ratkaisut tiimin sisäisenä asiana. Se kertoo paljon KMS Racingin tämän hetken tasosta, sillä molemmat kuljettajat ajoivat Ford Fiesta Rally3 -kalustolla kärjessä samalla, kun muu luokka yritti pysyä mukana.

Rahill otti omansa

Craig Rahill ajoi Roomassa ensimmäiseen FIA ERC3 -luokan voittoonsa. Hän käänsi kilpailun edukseen sunnuntain ratkaisuosuuksilla, vaikka Vatanen oli pitänyt lauantain jälkeen pientä etumatkaa tiimikaveriinsa.

Voiton arvoa nostaa se, että Rahill ei ollut Roomassa sattumalta vahva. Hän on aiemmin näyttänyt vauhtinsa asfaltilla, ja viime kauden Junior ERC -menestys sekä Motorsport Ireland Rally Academyn tuki ovat tehneet hänestä kuljettajan, jonka kehitys on ollut nopeaa ja näkyvää.

Rooman voitto oli myös henkisesti tärkeä. Rahill oli Ruotsissa jo toinen Vatasen takana, ja nyt osat vaihtuivat, mutta KMS Racingin kannalta lopputulos pysyi yhtä makeana.

Rahill ajoi voittoon maltin ja hyökkäyksen yhdistelmällä. Hän ei vain odottanut virhettä toiselta, vaan painoi silloin, kun rallin rytmi sitä vaati, ja pystyi vastaamaan ratkaisevilla erikoiskokeilla.

Vatanen nousi kärkeen

Ville Vatasen toinen sija oli tuloksena niin vahva, että se nosti suomalaiskuljettajan ERC3-luokan sarjapisteiden johtoon. Se on merkittävä askel 19-vuotiaalle kuljettajalle, jonka kansainvälinen kausi on rakentunut nopeasti uskottavaksi mestaruuskamppailuksi.

Vatanen ei lähtenyt Italiaan pelkästään puolustamaan Ruotsin voiton tuomaa mainetta. Hän ajoi taas luokan kärjessä, piti tiimikaverinsa tiukasti paineessa ja osoitti, että vauhti toimii sekä soralla että asfaltilla.

Ruotsissa Vatanen ajoi uransa ensimmäiseen kansainväliseen voittoon, ja Roomassa hän jatkoi samaa linjaa. Yksittäinen onnistuminen voi syntyä täydellisestä viikonlopusta, mutta kaksi peräkkäistä huipputulosta kertoo jo suunnasta.

Sarjajohto ei ratkaise mestaruutta heinäkuun alussa, mutta se muuttaa asetelmaa. Vatanen ei ole enää vain lupaava haastaja, vaan hän on kuljettaja, jota muut jahtaavat.

Tiimin sisäinen taistelu

KMS Racingin kannalta Rooman viikonlopussa oli kiinnostavaa se, että voitosta taisteltiin tiimin sisällä. Sellainen asetelma on rallissa yhtä aikaa herkullinen ja vaativa, sillä kuljettajat haluavat luonnollisesti voittaa, mutta tiimin täytyy pitää kokonaisuus ehjänä.

Rahillin ja Vatasen välinen kamppailu pysyi urheilullisena ja tehokkaana. Molemmat painoivat kovaa, mutta tiimin näkökulmasta tärkeintä oli saada autot maaliin kahdella parhaalla sijalla.

Tämä on usein menestyvän rallitiimin tunnusmerkki. Kun kuljettajat voivat ajaa toisiaan vastaan ilman, että kokonaisuus hajoaa, syntyy tuloksia, jotka kantavat pidemmälle kuin yksi palkintokoroke.

KMS Racing on rakentanut ERC-kauteensa kahden nuoren kuljettajan ympärille. Roomassa malli näytti toimivan, sillä tiimi sai sekä luokkavoiton että sarjajohtajan.

Rooman asfaltti mittasi tason

Rally di Roma Capitale oli kauden kolmas EM-osakilpailu, ja samalla se aloitti ERC3-kuljettajille tärkeän asfalttipainotteisen jakson. Kilpailun reitti tarjosi klassista italialaista rallia, jossa nopeat osuudet, tekniset mutkat ja tien epäpuhtaudet loivat jatkuvasti muuttuvan haasteen.

Rooman ralli erottui myös ympäristöllään. Kilpailuun kuului näyttävä avaus kaupungin tunnetuissa maisemissa, ja myöhemmät erikoiskokeet veivät kuljettajat vaativille teille pääkaupungin ulkopuolelle.

Kuumat olosuhteet vaikuttivat sekä kuljettajiin että kalustoon. Rallissa tarvittiin vauhdin lisäksi säästämistä, sillä renkaat, jarrut ja auton lämpötilat olivat kovassa työssä.

KMS Racingin kahden auton onnistuminen juuri tällaisessa ympäristössä kertoo tiimin valmistautumisesta. Rooma ei antanut tulosta ilmaiseksi, vaan palkitsi ne, jotka pystyivät pitämään rytmin kasassa koko viikonlopun.

KMS Racingin kausi kasvaa

KMS Racing lähti kauteen selvällä kansainvälisellä tavoitteella. Tiimi toimii M-Sportin virallisena yhteistyökumppanina Suomessa, ja sen ERC-ohjelma rakentuu Ford Fiesta Rally3 -autoihin, joilla Vatanen ja Rahill kilpailevat ERC3-luokassa sekä M-Sport Fiesta Rally3 Trophyssa.

Kauden alku ei ollut pelkkää suoraviivaista nousua. Espanjan avauksessa tuli vaikeuksia, mutta Ruotsin kaksoisvoitto muutti asetelmaa, ja Rooman tulos vahvisti, ettei kyse ollut yksittäisestä onnistumisesta.

Tiimin kehityksessä on nyt selvä kaari. Ensin kansainvälinen ohjelma käynnistettiin, sitten Ruotsissa otettiin iso tulos, ja Roomassa sama taso siirrettiin asfaltille.

Se on tärkeää, koska ERC-sarja ei palkitse vain nopeinta yhdessä ympäristössä. Mestaruudesta taisteleva kuljettaja tarvitsee pisteitä soralta, asfaltilta, kuumasta, kylmästä ja silloin, kun kilpailun luonne muuttuu kesken viikonlopun.

Nuoret nimet valokeilassa

Ville Vatanen ja Craig Rahill ovat molemmat kuljettajia, joiden ympärillä on nuoren urheilijan tarina. Vatanen on noussut Suomesta EM-tasolle nopeasti, ja Rahill on puolestaan Irlannin rallipolulta ponnistanut nimi, jonka taustalla on Billy Coleman Award -tunnustus sekä Motorsport Ireland Rally Academyn tuki.

Heidän tilanteensa on kiinnostava myös siksi, että he ajavat samassa tiimissä. Kilpailu on kovaa, mutta molemmat hyötyvät siitä, että vieressä on kuljettaja, joka pakottaa nostamaan tasoa jokaisella erikoiskokeella.

KMS Racing saa tästä asetelmasta paljon irti. Kun kaksi nuorta kuljettajaa ajaa samoissa väreissä luokan kärjessä, tiimi saa paitsi pisteitä myös näkyvyyttä koko EM-sarjassa.

Rallissa puhutaan usein kokemuksesta, mutta nuoruus voi olla myös etu. Vatanen ja Rahill ajavat rohkeasti, oppivat nopeasti ja näyttävät jo nyt, että ERC3-luokan kärki ei ole heille liian korkea paikka.

Mitä kaksoisvoitto merkitsee

Rooman kaksoisvoitto antaa KMS Racingille enemmän kuin yhden pokaalirivin. Se vahvistaa tiimin asemaa ERC3-luokan kärkitoimijana ja antaa molemmille kuljettajille pistepohjan, jonka varaan loppukautta voi rakentaa.

Tuloksen merkitys näkyy myös siinä, että Vatanen nousi sarjan kärkeen. Rahill puolestaan sai voitolla oman kautensa vahvasti liikkeelle sen jälkeen, kun alkukauteen mahtui myös vastoinkäymisiä.

KMS Racingin kannalta viikonlopun tärkeimmät onnistumiset voi tiivistää näin:

  • Craig Rahill ajoi ensimmäiseen FIA ERC3 -luokan voittoonsa.
  • Ville Vatanen sijoittui toiseksi ja nousi ERC3-pistejohtoon.
  • KMS Racing otti jo toisen peräkkäisen ERC3-kaksoisvoiton.
  • Tiimin Ford Fiesta Rally3 -autot toimivat vahvasti myös vaativalla asfaltilla.
  • Rahillin ja Vatasen välinen kilpailu pysyi tiimin kannalta hallittuna ja tuottavana.

Tällainen lista näyttää yksinkertaiselta, mutta sen taustalla on paljon työtä. Rallissa kaksoisvoitto vaatii vauhtia, luotettavuutta, huoltoa, nuottityötä ja kuljettajien kykyä olla nopeita ilman turhaa riskiä.

Seuraava askel

ERC-kausi jatkuu Rooman jälkeen kohti seuraavia asfalttikilpailuja, ja KMS Racing lähtee niihin tilanteesta, jossa odotukset ovat nousseet. Se on hyvä ongelma, mutta se on silti ongelma, koska menestys tuo mukanaan uudenlaista painetta.

Vatanen on nyt kuljettaja, jonka pistejohtoa muut yrittävät kaventaa. Rahill taas sai Roomasta sellaisen itseluottamuksen, joka voi tehdä hänestä entistä vaarallisemman seuraavissa ralleissa.

Tiimin sisäinen dynamiikka pysyy kiinnostavana. Molemmat kuljettajat haluavat mestaruustaisteluun, ja samalla KMS Racing tarvitsee heidät molemmat pisteille, jos alkukauden vahva suunta halutaan säilyttää.

Rooman jälkeen yksi asia on selvä. KMS Racing ei ole ERC3-luokassa sivuroolissa, vaan se ajaa tällä hetkellä luokan eturivissä.

Tietolähteet

FIA ERC: Rahill beats Vatanen in thrilling inter-team ERC3 battle.
FIA ERC: Daprà delights for breakthrough ERC win.
FIA ERC: Vatanen edging Rahill in ERC3 team-mate tussle.
Ralli SM: KMS Racingin ennakkotiedot Rally di Roma Capitalesta.
Vauhdin Maailma: Italian EM-ralli tarjoaa KMS Racingille uuden näytön paikan.
Ralli SM: Vatanen suvereenisti uran ensimmäiseen EM-voittoonsa KMS Racingin hallitessa ERC3-luokkaa.
FIA ERC: Craig Rahillin kuljettajaprofiili.