Rallin SM-kausi 2026 saa päätöksensä lauantaina 26. syyskuuta, kun SM Porvoon Autopalvelu Ralli tuo kotimaisen rallisarjan ensimmäistä kertaa Porvooseen. Kaksi Suomen mestaruutta ratkesi jo elokuussa Kiteellä, mutta finaaliin jäi silti poikkeuksellisen paljon selvitettävää. Hopea- ja pronssimitalit, kaksi luokkamestaruutta sekä tiimien välinen taistelu pitävät panokset korkealla päivän viimeiselle erikoiskokeelle asti.
Porvoon kilpailukeskukseksi muuttuu Taidetehdas, jonka ympärille sijoittuvat lähtö, maali ja rallin huoltotoiminnot. Kilpailupäivään mahtuu kymmenen erikoiskoetta ja yhteensä hieman yli 79 kilometriä erikoiskoekilometrejä. Ensimmäinen auto lähtee Taidetehtaalta kello 10.01, ja kilpailijoita odotetaan takaisin maaliin kello 18.35.
Porvoossa ajetaan tosissaan
Porvoon finaali tarjoaa uuden ympäristön koko SM-sarjalle, eikä aikaisempien vuosien nuoteista ole tällä kertaa apua. Reitti jakaantuu kolmeen lenkkiin, joiden välissä kilpailijat palaavat Taidetehtaalle huoltoon. Sportauto esitteli jo aiemmin tarkemmin Porvoon SM-rallin julkaistun reitin ja erikoiskokeet.
Aamun neljä erikoiskoetta käynnistävät päivän Särkijärveltä kello 10.31. Huhti ja Kerkkoo seuraavat nopeasti perässä, ja ennen ensimmäistä huoltoa kilpailijat ajavat vielä vain 750 metriä pitkän Kokonniemen yleisöerikoiskokeen. Päivän pisin erikoiskoe odottaa puolestaan toisella lenkillä, kun 14,9 kilometrin Laukkoski käynnistyy kello 13.41.
Viimeinen lenkki alkaa Rahikon 8,23 kilometrin erikoiskokeella kello 16.54. Tarkki vie kilpailijat jo lähelle ratkaisua, mutta varsinainen kauden päätös nähdään 10,7 kilometrin Luhdissa kello 17.52. Siinä vaiheessa tien varrella voidaan laskea samaan aikaan sekä kilpailun sekunteja että koko kauden pisteitä.
Lappi tulee mestarina
Esapekka Lappi ja Enni Mälkönen lähtevät Porvooseen ilman mestaruuspaineita, sillä kaksikko varmisti SM1-luokan tittelin jo Kiteellä. Lappi saavutti samalla uransa kolmannen pääluokan Suomen mestaruuden ja toisen perättäisen mestaruutensa. Kiteen kilpailu oli suomalaisparilta lähes täydellinen näytös, kuten Sportauton jutussa Kitee kruunasi mestarit – Lappi ja Mälkönen jatkoivat voittokulkuaan kerrottiin.
Porvoon lähtöluettelossa Lappi on jälleen ensimmäisenä, mutta hänen takanaan tilanne on huomattavasti tiukempi. Lauri Joona saapuu finaaliin 78 pisteellä ja Patrick Enok vain pisteen perässä 77 pisteessä. Hopeataistelussa laskukaava on siten suoraviivainen, sillä kaksikosta korkeammalle sijoittuva on erittäin vahvoilla viemään kauden kakkossijan.
Lapin loppukesä on ollut muutenkin vauhdikas, sillä SM-mestaruuden varmistumisen jälkeen hän palasi Hyundain Rally1-autolla Chilen MM-ralliin. Sportauto seurasi suomalaisen MM-komennusta ja kertoi myös Lapin ajatuksista Chilen kilpailun jälkeen. Porvoossa edessä on jälleen tuttu Škoda Fabia RS Rally2 ja selvästi kotimaisempi ympäristö.
SM2:ssa tehdään historiaa
SM2 tarjoaa Porvoon kiinnostavimman mestaruusratkaisun, sillä Kanta Yanaguida johtaa Rio Ogataa vain kuudella pisteellä. Molemmat kuuluvat Toyotan kehitysohjelmaan, joten luokan Suomen mestaruus menee joka tapauksessa japanilaiskuljettajalle. Tilanne merkitsee samalla ensimmäistä japanilaisen kuljettajan mestaruutta Ralli SM -sarjan historiassa.
Yanaguida on kerännyt 98 pistettä ja Ogata 92 pistettä. Voitto nostaisi Ogatan erittäin vahvaan asemaan, sillä ykkös- ja kakkossijan piste-ero tekee finaalista aidon mestaruuskamppailun. Kolmantena oleva Pekka Keski-Korsu lähtee Porvooseen 71 pisteellä ja on varmistanut jo vähintään pronssisen mitalin.
Keski-Korsu rakensi asemansa Kiteellä ajamallaan kolmannella sijalla. Sportauto seurasi kilpailua tarkemmin jutussa Kolmas sija Kiteellä varmisti Pekka Keski-Korsulle SM-mitalin. Hopeakin on vielä matemaattisesti mahdollinen, mutta se vaatisi samalla ongelmia Ogatalle.
SM2:n lähtölista saa Porvoossa tavallista enemmän kansainvälistä väriä. ERC3-luokan Euroopan mestari Ville Vatanen tulee mukaan, ja Aatu Hakalehto ottaa ensimmäisen kilpailustarttinsa Rally3-autolla. Hakalehdon suunnitelmissa Rally3-kalusto kuuluu myös ensi kauden juniorien MM-ohjelmaan.
Lassila saapuu kovassa vireessä
Leevi Lassila tuo lähtöviivalle kenties koko kilpailun tuoreimman kansainvälisen onnistumisen. Suomalainen voitti Junior WRC -luokan Chilen MM-rallissa ja nousi kauden loppupisteissä toiseksi. Sportauto käsitteli dramaattisen finaalin jutussa Leevi Lassila voitti Junior WRC -finaalin Chilessä.
Lassila tuntee myös SM2:n vauhdin, sillä hän voitti luokan edellisessä SM-osakilpailussa Kiteellä ennen Rio Ogataa ja Pekka Keski-Korsua. Porvoon lähtölista tarjoaa siksi hieman erilaisen asetelman kuin tavallinen sarjakilpailu. Mestaruudesta taistelevat kuljettajat eivät voi keskittyä vain toisiinsa, koska pisteitä ja sijoituksia voi mennä myös vieraileville koville nimille.
SM4:ssa vain neljä pistettä eroa
SM3-luokan mestaruus on jo Roope Hirvosen hallussa, eikä mestaria nähdä enää Porvoon finaalissa. Vili Hakala lähtee kilpailuun hopeapaikalta 73 pisteellä, kun Lauri Halonen on kahdeksan pisteen päässä. Tuomas Huikuri on 51 pisteessä ja säilyttää vielä matemaattisen mahdollisuuden nousta mitalitaistelussa ylöspäin.
SM4 tarjoaa sitä vastoin puhtaan mestaruusduelin. Aaron Holopaisella on 108 pistettä ja Miska Tuomistolla 104 pistettä, joten neljän pisteen ero voi kadota nopeasti yhdenkin erikoiskokeen tapahtumilla. Molempien tulosrivi on ollut kauden aikana poikkeuksellisen vahva, sillä pistetulokset ovat koostuneet käytännössä voitoista ja kakkossijoista Holopaisen yhtä keskeytystä lukuun ottamatta.
SM5-luokassa Juha Salo johtaa Jarkko Hosikea 12 pisteellä. Hosike tarvitsee mestaruuden nappaamiseen huipputuloksen ja samalla apua Salon sijoituksesta. Pronssitaistelussa mukana ovat vielä Juha Koljonen ja Toni Heinonen.
Myös tiimimestaruus elää
Porvoossa ratkaistaan myös tiimimestaruus, jossa Printsport johtaa 192 pisteellä ennen RTE Motorsportin 183 pistettä. KSL Experience on kolmantena 156 pisteellä ja säilyttää vielä mahdollisuuden nousta mukaan lopulliseen ratkaisuun. Rengasvalmistajien ensimmäistä SM-kautta johtaa puolestaan Pirelli 150 pisteellä ennen Michelinin 112 pistettä.
Ralliviikon tunnelma alkaa jo ennen varsinaista kilpailupäivää. Taidetehtaalla järjestetään perjantaina 25. syyskuuta kello 18 rallietkot, joissa ovat mukana muun muassa Esapekka Lappi, Lauri Joona, Benjamin Korhola ja Ville Vatanen. Sami Pajari nähdään puolestaan 25. syyskuuta Porvoon Autopalvelun Meet & Greet -tilaisuuksissa kello 11–12.30 ja 15.30–17.
Porvoon SM-rallin aikataulu
Kilpailupäivä rakentuu kolmen lenkin ympärille, ja Taidetehdas toimii päivän aikana kahdesti huoltopisteenä. Päivään mahtuu sekä pitkiä sorateitä että lyhyt Kokonniemen yleisöerikoiskoe. Lauantain keskeiset ajat ovat:
- 10.01 lähtö, Taidetehdas
- 10.31 EK1 Särkijärvi, 8,25 km
- 11.00 EK2 Huhti, 10,80 km
- 11.37 EK3 Kerkkoo 1, 3,50 km
- 12.06 EK4 Kokonniemi, 0,75 km
- 13.41 EK5 Laukkoski, 14,90 km
- 14.06 EK6 Rantala, 7,90 km
- 14.50 EK7 Kerkkoo 2, 3,50 km
- 16.54 EK8 Rahikko, 8,23 km
- 17.18 EK9 Tarkki, 10,60 km
- 17.52 EK10 Luhti, 10,70 km
- 18.35 maali, Taidetehdas
Kilpailun seuraaminen onnistuu myös kotisohvalta. Ralli SM -sarjan suora lähetys näkyy FlyingFinn.tv-palvelussa, ja sarjan omilta verkkosivuilta löytyvät tulospalvelu, GPS-seuranta ja väliajat. Kilpailun koostelähetys esitetään finaalia seuraavana sunnuntaina Yle TV2:ssa ja Yle Areenassa.
Yksi pitkä päivä ratkaisee paljon
Porvoossa lähtöasetelma on hieman harvinainen, sillä sarjan pääluokan mestari on jo selvillä mutta alemmissa luokissa riittää vielä enemmän kuin tarpeeksi jännitettävää. Joona ja Enok ratkaisevat SM1-hopeaa, Yanaguida ja Ogata käyvät historiallista SM2-taistelua ja Holopainen sekä Tuomisto lähtevät SM4-finaaliin vain neljän pisteen erolla. Tiimien mestaruus tuo lisäksi oman kilpailunsa päivän tulosten sisälle.
Ralli alkaa aamulla uudenlaisella reitillä ja päättyy vasta myöhään iltapäivällä Luhdin erikoiskokeelle. Lyhyen Kokonniemen ja lähes 15-kilometrisen Laukkosken väliin mahtuu hyvin erilaisia haasteita, joten yksi virhe voi muuttaa pisteasetelmia tuntuvasti. Porvoon ensimmäinen Ralli SM -vierailu saa samalla heti tehtäväkseen päättää kokonaisen kilpailukauden.
Lähteet
Ralli SM, 18.9.2026: Rallin SM-kausi huipentuu Porvoon finaalikilpailuun.
Ralli SM: SM Porvoon Autopalvelu Ralli, reitti, aikataulu ja pistetilanne.
SM Porvoon Autopalvelu Ralli: virallinen reitti ja aikataulu.
Sportauto.fi: aiemmat Ralli SM-, Esapekka Lappi-, Leevi Lassila- ja Pekka Keski-Korsu -jutut