Jyväskylän seudulta ponnistava rallikaksikko, kokenut kuljettaja Ville Pynnönen ja nuori, mutta jo kannuksensa hankkinut kartanlukija Niklas Heino, valmistautuu parhaillaan kisaamaan odotetussa Secto Rally Finlandiassa. Parivaljakko istahtaa kotimaisen KSL Experiencen rakentaman nelivetoisen Renault Clio Rally3 -auton ohjaamoon tavoitteenaan ensisijaisesti nauttia yhdestä maailman suurimmista autourheilutapahtumista ja sen tarjoamasta ainutlaatuisesta tunnelmasta. Tämä lähestyvä koitos tarjoaa molemmille kuljettajille mahdollisuuden näyttää taitonsa ja kerryttää arvokasta kokemusta kansainvälisessä mittapuussa merkittävässä kilpailussa.
Secto Rally Finlandin tiukat soratiet ja hyppyrit haastavat kuljettajat äärirajoille, mutta Pynnösen ja Heinon lähtökohta on selkeä: yhdistää rento nautiskelu ja tinkimätön kilpailuhenki. Autourheilun harrastaminen on aina vaatinut paljon työtä ja omistautumista, ja nyt, vuosien kokemuksen jälkeen, Pynnönen haluaa alleviivata lajin tuoman ilon merkitystä. KSL Experiencen kalusto tarjoaa luotettavan pohjan tälle pyrkimykselle, ja tiimi on työskennellyt ahkerasti varmistaakseen, että auto on parhaassa mahdollisessa kunnossa tulevaa koitosta varten. Nämä kaksi nuorta miestä tuovat mukanaan uuden sukupolven energiaa ja intoa suomalaisen rallin perinteikkäisiin maisemiin.
Pitkä tie takana: Pynnösen ralliura ja paluu ratin taakse
Ville Pynnösen, 28-vuotiaan kuljettajan, autourheilu-ura alkoi jo syksyllä 2015 Riihivuori Rallisprintissä, jolloin hän astui ensi kertaa kilpa-auton rattiin. Tämä ei tosin ole tietoisesti hänen 10-vuotisjuhlakisansa, mutta monen mutkan kautta Pynnönen on jälleen löytänyt tiensä takaisin sinne, missä hän kokee olevansa parhaimmillaan: rallipolun varrelle. Elämässä eteen tuleviin tilaisuuksiin tarttuminen on ollut Pynnösen filosofiana, ja se on tuonut hänet takaisin kilpa-auton puikkoihin useiden kokemusten rikastuttamana.
Pynnösen aktiivisempi ajoura sai dramaattisen käänteen Latviassa vuonna 2020 ajetun Rally Liepajan jälkeen. Vauhdikkaan kaadon seurauksena kaulavaltimon seinämästä löytyi repeämä, mikä pakotti hänet vetäytymään kilparadoilta. Tuleva Secto Rally Finland on Pynnöselle vasta kolmas kilpailu ratin takana tuon vakavan vamman jälkeen. Toipumisjakso oli pitkä ja vaati kärsivällisyyttä, mutta intohimo autourheiluun on ajanut häntä eteenpäin. Vaikka tauko oli pitkä, on Pynnönen kartanlukijan roolissa istunut kisoissa samana ajanjaksona reilun puolenkymmentä, joista viime vuonna heltisi jopa WRC3-luokan voitto Jyväskylästä Jesse Kallion kartanlukijana. Tämä kokemus kartanlukijan paikalta on syventänyt Pynnösen ymmärrystä rallista ja sen vaatimuksista.
Mieleenpainuvia hetkiä ja tulevaisuuden tavoitteita
Pynnönen muistelee uraansa tietyllä kaiholla, nostaen esiin erityisesti muutamia suorituksia, jotka ovat jääneet elävästi mieleen. Vuoden 2017 Peurunkaralli oli hänelle ensipuraisu Skoda Fabiaan Mitsubishi Lancerin jälkeen, ja se sujui olemattomaan rallikokemukseen nähden todella hyvin. Tämä kokemus vääristi ehkä hieman Pynnösen omia odotuksia tulevasta ja lajin helppoudesta, sillä todellisuus osoittautui myöhemmin vaativammaksi. Muita ikimuistoisia hetkiä ovat kotimaan MM-rallista vuoden 2018 seitsemäs sija RC2-luokasta. Tuolloin nuori Kalle Rovanperä tavoitteli luokan voittoa ensi kertaa Suomessa, onnistuen kuitenkin vasta seuraavana vuonna.
Pynnöselle vuosi 2019 MM-rallissa näytti pitkään lupaavalta, ja sama seitsemäs sija oli vähintäänkin tarjolla, kunnes Kakariston pätkällä tapahtunut kaato päätti haaveet. Vauhdillisesti paras kisa oli varmasti Latvian ERC-kisassa 2020, missä hän oli kaatoon asti kymppisakissa kovassa porukassa. Tuolloin Oliver Solberg nappasi ensimmäisen ERC-voittonsa. Nämä kokemukset ovat muokanneet Pynnöstä sekä kuljettajana että ihmisenä, ja hän on oppinut arvostamaan jokaisen rallikilometrin merkitystä. Vaikka tällä kertaa ajetaan kalustollisesti steppiä miedommalla portaalla, WRC3-luokan kuljettajien taso on erittäin kova, ja mukana on väkevä joukko WRC3- tai Junior WRC-pisteitä tavoittelevia kuljettajia. Pynnönen tiedostaa kilpailun haasteet, mutta on luottavainen omiin kykyihinsä ja tiimin tukeen.
Ville Pynnönen on viime vuosina kerryttänyt kokemusta myös kartanlukijan tehtävistä, ja tänä vuonna hän on jo osallistunut pariin kisaan Italiassa. Tämä monipuolinen kokemus on syventänyt hänen arvostustaan osaavaa vieruskaveria kohtaan entisestään. Ralli on laji, jossa kartanlukijan rooli on korvaamaton, ja saumaton yhteistyö kuljettajan ja kartturin välillä on menestyksen edellytys. Pynnönen on kiitollinen kaikista niistä karttureista, joiden kanssa hän on saanut ajaa, ja korostaa heidän merkitystään sekä kuljettajan kehityksessä että ihmisenä kasvussa.
Ralli on urheilua, joka yhdistää ihmisiä kaikkialla maailmassa, katsomoissa ja varikkoalueilla. Sama yhdistävä voima toteutuu myös kilpa-autojen kabiinissa, missä luottamus ja yhteisymmärrys ovat avainasemassa. Pynnösen viereen MM-debyyttiään hakemaan istahtaa ajokokemustakin omaava 23-vuotias Niklas Heino. Kouvolasta lähtöisin oleva Heino asuu ja opiskelee nykyisin Jyväskylässä, mikä tekee autokunnasta numero 56 täysin jyväskyläläisen. Tämä paikallinen yhteys luo lisäarvoa ja mielenkiintoa rallifaneille.
Jyväskyläläinen kaksikko valmiina yhteiseen haasteeseen
Pynnönen kuvailee Niklas Heinoa ammattitaitoiseksi nuoresta iästään huolimatta. Hän on hyväntuulisesti ennakkoluuloton ja kykenee luomaan kuljettajalle ympäristön, jossa voi keskittyä pelkkään ajamiseen. Juuri näin hyvä kartturin kuuluukin toimia. Heino lukee nuottia rauhallisesti, ja kaksikon kemiat toimivat. Tämä on ensiarvoisen tärkeää, sillä viikon verran vietetään hyvin tiiviisti aikaa yhdessä. Heidän yhteistyönsä on osoittanut potentiaalinsa, ja he ovat molemmat sitoutuneita tekemään parhaansa tulevassa kilpailussa.
Kuva: Ville Pynnönen
Lisätietoja kuljettajista:
Ville Pynnönen / Jyväskylän Urheiluautoilijat
on toiminut aktiivisen ajouransa jälkeen pitkään Ralli SM-sarjan asiantuntijakommentaattorina, sekä reportterina maastossa. Takavuosilta hänet muistetaan myös asiantuntijana YLE Ralliradiosta.
Niklas Heino / Mäntyharjun Moottorikerho
kartturoi vakituisesti 15-vuotiasta seuratoveriaan Lauri Halosta Ralli SM-sarjassa SM4-luokassa/Nuorten SM:ssä. Omalta kuljettajan uraltaan Heinolta löytyy vuodelta 2018 Nuorten SM-pronssia, Sami Pajarin ajettua kultaan ja rallicross-areenoilla menestyneen Tommi Hallmanin ajettua hopealle. Vuonna 2019 sarjasijoitus koheni hopealle, kultaa nappasi myöhemmin rata-ajoon vaihtanut Miko Kiminki. Heinolta löytyy myös ajettuna yksi SM4-luokan osakilpailuvoitto, kaudella 2020 SM O.K. Auto-Rallista.