
George Russell vei Azerbaidžanin F1-osakilpailun nimiinsä Bakussa tavalla, joka jätti kaiken auki aivan viimeisille metreille. Mercedes-kuljettaja lähti paalulta, johti kilpailua alusta loppuun ja piti Max Verstappenin takanaan vain 0,196 sekunnin erolla. Red Bull sai vahvan kokonaispotin, sillä Isack Hadjar ajoi kolmanneksi ja täydensi tallin kaksoispallin.
Kilpailun rauhallinen alku muuttui toisella puoliskolla nopeasti sekavaksi. Kaksi turva-autoepisodia pakkasi kärjen kahdesti yhteen, McLarenin päivä hajosi sekä Lando Norrisin keskeytykseen että Oscar Piastrin virheeseen, ja Verstappen pääsi kahdeksannesta lähtöruudusta aivan Russellin takasiivekkeeseen. Bakun pitkä pääsuora tarjosi loppuun todellisen vetokisan, mutta Mercedes kesti.
Kuva: Cadillac Formula 1 Team. Katso Cadillacin alkuperäinen kilpailuraportti ja kuva.
Russell hallitsi ennen ensimmäistä turva-autoa
Russell sai paalupaikalta puhtaan lähdön ja rakensi ensimmäisellä puoliskolla selvän johdon. Piastri nousi heti alussa Charles Leclercin ohi toiseksi, mutta McLaren ei pystynyt vastaamaan Mercedeksen vauhtiin suorilla. Verstappen eteni samalla kärjen tuntumaan ja oli jo ennen kilpailun ensimmäistä turva-autoa tehnyt selväksi, että Red Bullin kisavauhti oli huomattavasti aika-ajon kahdeksatta sijaa parempaa.
Red Bullin vauhti näkyi myös Hadjarin suorituksessa. Paluun tehnyt ranskalainen pysyi koko päivän kärkiryhmän mukana ja pystyi hyödyntämään Bakun pitkät kiihdytysosuudet tehokkaasti. Verstappen puolestaan nousi turva-autojen ja ohitusten avulla lopulta Russellin päävastustajaksi, mikä teki Red Bullin päivästä yhden tallin kauden vahvimmista kokonaisuuksista.
Bakun tapahtumat jatkoivat F1-kauden viime viikkojen vaihtelevaa kuvaa. Vielä edellisessä osakilpailussa Sportauto seurasi Madringin F1-avausta ja Kimi Antonellin voittoa, mutta Azerbaidžanissa Russell nousi vuorostaan Mercedeksen kirkkaimmaksi nimeksi.
Kaksi turva-autoa muutti koko kilpailun
Ensimmäinen suuri käänne nähtiin noin 30 kierroksen kohdalla, kun Williamsin Alex Albon ajoi seinään ja turva-auto tuli radalle. Russellin aiemmin rakentama johto katosi hetkessä, ja koko kärkiryhmä pakkautui uudelleen. Verstappen oli tässä vaiheessa noussut jo toiseksi ja sai ensimmäistä kertaa aidon mahdollisuuden haastaa kilpailua hallinneen Mercedeksen.
Uusintalähdön jälkeen draama vain kasvoi. Franco Colapinto lukitsi jarrunsa ensimmäiseen mutkaan, osui Alpine-tallikaveri Pierre Gaslyyn ja syntynyt ketjureaktio pudotti myös Norrisin kilpailusta. Toinen turva-auto tuli radalle vain vähän ensimmäisen jälkeen, mikä teki lopusta käytännössä lyhyen sprintin Russellin ja Verstappenin välillä.
Russell onnistui molemmissa uusintalähdöissä pitämään ykköspaikan. Verstappen pysyi kuitenkin koko loppukisan iskuetäisyydellä, ja kaksikko vaihtoi nopeimpia kierroksia aivan loppuun asti. Viimeisellä kierroksella Valtteri Bottaksen ulosajo aiheutti vielä keltaiset liput, joiden aikana Russell kertoi menettäneensä hetkellisesti tehoa. Verstappen ehti aivan rinnalle maaliviivan tuntumassa, mutta voitto jäi 0,196 sekunnin päähän.
McLaren menetti kaiken
McLaren lähti kisaan vahvoista asetelmista, mutta Bakusta ei jäänyt tallille pisteitä. Norris kärsi jo kilpailun aikana suoranopeuden puutteesta ja ajautui lopulta keskikastiin ennen kuin jäi Alpinen kuljettajien kolarin uhriksi ensimmäisessä mutkassa. Keskeytys päätti hänen iltapäivänsä heti toisen turva-autoepisodin yhteydessä.
Piastrin kilpailu näytti pitkään selvästi paremmalta. Hän ajoi alkupuolella toisena ja taisteli palkintopallisijasta, mutta menetti asemiaan Verstappenille ja myöhemmin myös Hadjarille. Australialainen lukitsi eturenkaansa toisessa uusintalähdössä, pyörähti turva-alueelle ja putosi pisteiden ulkopuolelle. Jälkirangaistusten jälkeen Piastri kirjattiin lopputuloksissa 13:nneksi.
McLarenin vaikea päivä oli jyrkkä kontrasti elokuun Zandvoortiin, jossa Norris juhli voittoa ja Verstappenin kilpailu päättyi rajusti. Bakussa asetelma kääntyi täysin: Red Bull sai molemmat autonsa palkintopallille, McLaren ei saanut kumpaakaan pisteille.
Cadillacille yksi maaliin, Bottakselle karu päätös
Cadillac sai Bakussa yhden auton maaliin, kun Sergio Pérez nousi 20. lähtöruudusta 14:nneksi. Tallin oman kilpailuraportin mukaan Pérez pystyi pysymään pitkään nopeampien autojen mukana ja piti suoritustaan yhtenä vahvimmista Baku-viikonlopuistaan. Samalla hän korosti, että Cadillac menettää edelleen liikaa aikaa suorilla auton suuren ilmanvastuksen ja puuttuvan suoranopeuden vuoksi.
Valtteri Bottaksen ilta päättyi viimeisellä kierroksella ulosajoon mutkassa 15. Cadillac kertoo, että Bottas oli tehnyt aiemmin lukkojarrutuksen ensimmäiseen mutkaan ja että auton järjestelmät käyttäytyivät tämän jälkeen poikkeavasti. Suomalaisen mukaan jarrutuksessa mutkaan 15 takapään energian talteenotto ei enää tuntunut toimivan normaalisti, minkä jälkeen auto karkasi seinään. Cadillac ilmoitti omassa raportissaan Bottaksen sijoitukseksi P16:n, vaikka kilpailu päättyi viimeisen kierroksen kolariin.
Cadillacin kausi on ollut vaikea, mutta Pérezin nousu kuusi sijaa tarjosi jälleen pienen merkin etenemisestä. Sportauto seurasi tallin ongelmia jo kesällä, kun Unkarin GP päättyi Cadillacille synkkään kaksoiskeskeytykseen. Bakussa ainakin Pérez toi auton jälleen ruutulipulle ja keräsi tallille täyden kilpailumatkan verran dataa.
Bakun GP:n kärkikymmenikkö
- George Russell – Mercedes
- Max Verstappen – Red Bull
- Isack Hadjar – Red Bull
- Charles Leclerc – Ferrari
- Kimi Antonelli – Mercedes
- Lewis Hamilton – Ferrari
- Arvid Lindblad – Racing Bulls
- Esteban Ocon – Haas
- Oliver Bearman – Haas
- Carlos Sainz – Williams
Russellin voitto kavensi samalla eroa MM-sarjaa johtavaan Antonelliin, joka nousi vaikean aika-ajon jälkeen 16. ruudusta viidenneksi. Bakun suurin viesti oli silti Red Bullin kilpailuvauhti: Verstappen nousi kahdeksannesta ruudusta toiseksi ja Hadjar toi toisen auton kolmanneksi. McLaren puolestaan lähti Azerbaidžanista kokonaan ilman pisteitä.
Seuraavaksi Singapore
Formula 1 -kausi jatkuu seuraavaksi Singaporessa 9.–11. lokakuuta. Bakun jälkeen huomio kohdistuu erityisesti siihen, pystyykö Red Bull jatkamaan vahvaa kisavauhtiaan ja saako McLaren suoranopeutensa takaisin kilpailukykyiseksi. Cadillac jatkaa puolestaan oman pakettinsa kehittämistä ilman suuria uusia päivityksiä, joten Pérezin ja Bottaksen tehtäväksi jää jälleen maksimoida jokainen avautuva tilaisuus.
Lähteet: Cadillac Formula 1 Team, Formula 1, Crash.net.