Sami Pajari ja kartanlukija Marko Salminen juhlivat sunnuntaina uransa tähän asti suurinta saavutusta, kun suomalaispari voitti Secto Rally Finlandin. Pajari toi Toyota GR Yaris Rally1 -autonsa maaliin 26,7 sekuntia ennen Oliver Solbergia, vaikka päätöspäivän lähtötilanne olisi antanut mahdollisuuden myös lisäpisteiden jahtaamiseen. Suomalainen valitsi rauhallisemman tien, piti vauhdin hallinnassa ja varmisti voiton, joka sai Jyväskylän seudun yleisön juhlimaan pitkään viimeisen erikoiskokeen jälkeen.
Voitto täydensi Pajarille poikkeuksellisen kahden viikon jakson. Hän oli ottanut uransa ensimmäisen MM-rallivoiton Virossa vain kaksi viikkoa aikaisemmin, ja nyt sama pari nousi korkeimmalle korokkeelle kotikilpailussa. Peräkkäiset voitot nostivat Pajarin samalla MM-sarjan kärkitaisteluun tavalla, jota harva olisi osannut ennustaa vielä kauden alussa.
Hallittu sunnuntai
Pajari lähti sunnuntain kahdelle Himos–Jämsä-erikoiskokeelle 46,4 sekunnin johtoasemassa. Molemmat ajokerrat kulkivat samalla 30,02 kilometrin reitillä, joten edessä oli vielä yli 60 kilometriä nopeita teitä, isoja hyppyjä ja pienestäkin virheestä rankaisevia mutkia. Pajari ei lähtenyt ajamaan näyttävää näytöstä, vaan hän sovitti vauhtinsa tilanteeseen ja piti auton keskellä tietä.
Oliver Solberg voitti sunnuntain ensimmäisen erikoiskokeen ja keräsi parhaat pisteet koko päätöspäivän tuloksista. Pajari ei vastannut ruotsalaisen vauhtiin samalla riskitasolla, sillä hänen tärkein tehtävänsä oli tuoda auto varmasti maaliin. Ero kaventui päivän aikana, mutta 26,7 sekunnin voittomarginaali kertoi silti siitä, ettei ykkössija ollut viimeisillä kilometreillä varsinaisesti vaarassa.
Pajari sijoittui rallin päättäneellä Wolf Power Stagella viidenneksi. Hän sai yhden lisäpisteen, mutta paljon arvokkaampi palkinto odotti maalissa, jossa suomalainen rallilegenda Ari Vatanen oli vastassa onnittelemassa uutta kotikilpailun voittajaa. Tilanne pysäytti Pajarin hetkeksi, sillä kotivoiton merkitys tuntui olevan vaikea pukea sanoiksi.
Tunteet pinnassa
Pajari kertoi maalissa, että Virossa saavutettu ensimmäinen voitto oli ollut suuri asia, mutta Suomen MM-rallin voittaminen tuntui vielä erityisemmältä. Hän kiitti tallia, kannattajia ja kaikkia niitä ihmisiä, jotka olivat tukeneet hänen matkaansa rallin huipulle. Pajari päätti kommenttinsa suomeksi ja kiitti yleisöä, joka oli seurannut kilpailua runsaslukuisena vaihtelevista sääoloista huolimatta.
Kotivoitto syntyi suomalaiselle sopivalla tavalla ilman tarpeetonta ääntä tai suuria eleitä. Pajari ajoi silloin kovaa, kun tilanne sitä vaati, mutta hän pystyi myös muuttamaan lähestymistään heti kilpailun asetelmien vaihduttua. Hän ei lähtenyt viimeisenä päivänä todistamaan nopeuttaan uudelleen, sillä viikonlopun aiemmat pohja-ajat olivat jo näyttäneet hänen pystyvän haastamaan kokeneemmat kuljettajat.
Voitto teki Pajarista 14. suomalaiskuljettajan, joka on voittanut Suomen MM-rallin MM-sarjan aikakaudella. Hän toi samalla suomalaiskuljettajille MM-rallihistorian 200. voiton. Pajari oli saavuttanut myös edellisen merkkipaalun, sillä Viron voitto oli suomalaiskuljettajien 199. ykkössija.
Suomalainen voittoputki
Suomalaiskuljettaja voitti kaksi peräkkäistä MM-rallia nyt ensimmäisen kerran sitten kesän 2024. Kalle Rovanperä onnistui silloin voittamaan sekä Puolan että Latvian osakilpailut. Pajari jatkoi Virossa ja Suomessa samaa vahvaa perinnettä, mutta hänen saavutukseensa liittyi myös uuden sukupolven läpimurtoa korostava sävy.
Rovanperä oli voittanut Suomen MM-rallin vuonna 2025, joten suomalaiskuljettaja juhli kotikilpailun ykkössijaa toisena vuonna peräkkäin. Vastaava peräkkäisten suomalaisvoittojen jakso nähtiin edellisen kerran, kun Jari-Matti Latvala voitti kilpailun vuosina 2014 ja 2015. Pajari ja Rovanperä olivat puolestaan ensimmäiset eri suomalaiskuljettajat peräkkäisten kotivoittojen takana sitten Mikko Hirvosen ja Latvalan vuosien 2009 ja 2010.
Suomalaiselle rallille tulos oli tärkeä myös laajemmasta näkökulmasta. Lajin kotimainen menestys ei ole viime vuosina ollut samalla tavalla itsestäänselvyys kuin joidenkin aiempien sukupolvien aikana, vaikka Rovanperä onkin pitänyt Suomen värit vahvasti esillä. Pajarin nousu voittajaksi osoitti, että seuraava suomalainen huippukuljettaja on valmis kantamaan vastuuta myös MM-sarjan suurimmissa kilpailuissa.
Lauantai muutti kaiken
Pajari nousi rallin johtoon lauantai-iltapäivällä, kun pitkään kilpailua hallinnut Sébastien Ogier ajoi rajusti ulos Västilän erikoiskokeella. Ogier ja hänen tilapäinen kartanlukijansa Julien Ingrassia pääsivät omin avuin ulos autosta, mutta molemmat vietiin varotoimena sairaalaan tutkimuksiin. Toyota kertoi myöhemmin tutkimustulosten olleen myönteisiä, vaikka kaksikko jäi voimakkaan törmäyksen jälkeen tarkkailuun.
Ogier johti ennen ulosajoaan Pajaria 20,9 sekunnilla. Pajari oli kuitenkin ajanut lauantaina useita erikoiskoevoittoja ja pitänyt paineen kokeneen ranskalaisen yllä, joten hän ei ollut noussut kärkitaisteluun sattumalta. Onnettomuus muutti kilpailun luonteen, mutta suomalaisen oma vauhti oli rakentanut aseman, josta johto lopulta siirtyi hänelle.
Pajari joutui käsittelemään tilanteen myös henkisesti nopeasti. Hän tiesi tallikavereidensa joutuneen rajuun onnettomuuteen, mutta edessä oli edelleen erikoiskokeita, joilla pienikin keskittymisen herpaantuminen olisi voinut päättää hänen oman kilpailunsa. Hän ajoi lauantain loppuun hallitusti ja vei 46,4 sekunnin johdon yötauolle.
Toyota valtasi palkintokorokkeen
Toyota sai Suomen MM-rallista täydellisen kolmoisvoiton, kun Solberg sijoittui toiseksi ja Elfyn Evans kolmanneksi. Tulos oli valmistajalle jo kahdeksas voitto Suomen MM-rallin yhdeksästä viimeisimmästä kilpailusta. Toyota nousi samalla 11 voittoon kilpailun MM-sarjan historiassa ja ohitti Fordin menestyneimpänä valmistajana Suomen osakilpailussa.
Solbergin toinen sija täydensi Pajarille ja Toyotalle tutun lopputuloksen. Sama kaksikko oli sijoittunut samassa järjestyksessä myös Virossa, joten Toyota WRT2 -miehistö sai toisen peräkkäisen kaksoisvoiton. Solberg ajoi sunnuntaina kovaa myös voimakkaasta selkäkivusta huolimatta, sillä raskas alastulo oli tehnyt ajamisesta vaikeaa ennen viimeistä erikoiskoetta.
Evansin kolmas sija oli lähes yhtä yllättävä kuin Pajarin voitto. MM-sarjaa johtanut walesilainen pyörähti lauantaina useita kertoja ympäri, mutta katsojat auttoivat pahasti vaurioituneen auton takaisin tielle. Toyotan mekaanikot rakensivat GR Yaris Rally1 -auton huoltotauolla uudelleen ajokuntoon, minkä jälkeen Evans pystyi jatkamaan ja nousemaan vielä palkintokorokkeelle.
Evans voitti lopulta rallin päättäneen Power Stagen. Hän kukisti Solbergin vain 0,025 sekunnilla ja päätti kilpailun minuutin sekä 19,5 sekunnin päässä Pajarista. Lisäpisteet auttoivat Evansia säilyttämään MM-sarjan johtopaikan, mutta Pajari nousi jo 30 pisteen päähän.
Draamaa viimeisillä kilometreillä
Adrien Fourmaux ajoi Hyundailla neljänneksi, vaikka perjantain rankkasade oli vienyt parhaat mahdollisuudet varsinaiseen voittotaisteluun. Hän yritti sunnuntaina tavoittaa Evansia, mutta eroa jäi lopulta 16,4 sekuntia. Thierry Neuville nousi viidenneksi vasta viimeisellä erikoiskokeella, kun Takamoto Katsuta osui puuhun ja vaurioitti Toyotansa etuosaa.
Katsuta sai auton maaliin, mutta putosi kuudenneksi. Josh McErlean toi M-Sportin Ford Puma Rally1 -auton seitsemännelle sijalle, kun taas Jari-Matti Latvala täydensi kokonaiskilpailun kahdeksan parasta. Latvala voitti samalla RC2-luokan ja osoitti edelleen vauhtinsa riittävän nuorempia kuljettajia vastaan.
WRC2-luokan pistevoitto meni Robert Virvekselle. Hän oli jäänyt kilpailussa Teemu Sunisen taakse, mutta Suninen sai 30 sekunnin aikasakon, joka muutti luokan lopputuloksen. Virves saavutti siten kauden neljännen WRC2-voittonsa yhtä monesta osallistumisesta.
Pajari nousi haastajaksi
Pajari nousi Suomen MM-rallin jälkeen kuljettajien MM-sarjassa toiseksi. Evans johtaa 201 pisteellä, kun Pajarilla on 171 pistettä. Katsuta on kolmantena 160 pisteellä, Solberg neljäntenä 156 pisteellä ja Ogier viidentenä 139 pisteellä.
Tilanne näyttää Pajarille nyt aivan erilaiselta kuin ennen Viron osakilpailua. Hän ei ole enää nuori kuljettaja, joka tavoittelee yksittäisiä palkintosijoja, vaan kahden peräkkäisen MM-rallin voittaja ja sarjan johtajan lähin haastaja. Kauden neljä viimeistä osakilpailua ratkaisevat, kuinka pitkälle suomalaisen vauhti ja tasaisuus riittävät.
Suomen MM-rallin keskeiset tulokset olivat:
- Sami Pajari ja Marko Salminen, Toyota, 2.27.58,0
- Oliver Solberg ja Elliott Edmondson, Toyota, +26,7 sekuntia
- Elfyn Evans ja Scott Martin, Toyota, +1.19,5
- Adrien Fourmaux ja Alexandre Coria, Hyundai, +1.35,9
- Thierry Neuville ja Martijn Wydaeghe, Hyundai, +3.52,5
- Takamoto Katsuta ja Aaron Johnston, Toyota, +4.18,2
- Josh McErlean ja Eoin Treacy, Ford, +4.32,7
- Jari-Matti Latvala, Toyota Rally2, kahdeksas ja RC2-luokan voittaja
Katse siirtyy Paraguayhin
MM-sarja pitää Suomen kilpailun jälkeen lyhyen tauon. Kausi jatkuu Paraguayn MM-rallilla 27.–30. elokuuta, jolloin kuljettajat vaihtavat suomalaiset soratiet Etelä-Amerikan uusiin olosuhteisiin. Pajari lähtee kilpailuun ensimmäistä kertaa tilanteessa, jossa hänellä on realistinen mahdollisuus taistella myös maailmanmestaruudesta.
Paine kasvaa samalla nopeasti. Kahden voiton putki nostaa odotuksia, mutta Paraguay tarjoaa uudenlaiset tiet, erilaisen rytmin ja rajallisesti aiempaa kokemusta. Pajarin viime viikkojen ajaminen antaa silti vahvan perustan, sillä hän on yhdistänyt vauhdin, rauhallisuuden ja kyvyn käyttää kilpailun tarjoamat mahdollisuudet hyväkseen.
Suomen MM-rallin voitto jää joka tapauksessa yhdeksi hänen uransa tärkeimmistä hetkistä. Pajari ajoi kotiteillä voittoon, toi Suomelle historiallisen 200. MM-ralliykkössijan ja sai juhlia saavutusta yleisön edessä. Hän teki samalla juuri sen, mistä moni suomalainen rallikuljettaja haaveilee jo ensimmäisistä kilpailuistaan lähtien.
Tietolähteet
WRC: Pajari powers to dream home victory in Finland, julkaistu 2.8.2026.
WRC: Pajari inherits Finland lead after Ogier crashes out, julkaistu 1.8.2026.
Toyota Gazoo Racing: Rally Finland: Day 3 – Pajari takes over the lead for TGR-WRT, julkaistu 1.8.2026.
Motorsport.com: WRC-sarjan pistetilanne ja Suomen MM-rallin lopputulokset, julkaistu 2.8.2026.