SM-rallin paluu Kouvolaan

SM O.K. Auto‑Ralli palaa vauhdilla SM‑sarjaan perjantaina 11. heinäkuuta ja lauantaina 12. heinäkuuta ajettavana kaksipäiväisenä kisana. Kilpailukeskuksena toimii hotellin Vaakuna huoltoparkkeineen ja perjantai-iltana nähdään kaupunkierikoiskoe Kasarminmäellä. Lisäksi lisäiloa tuovat crosskart‑ ja drifting‑esitykset ennakkona ennen ek‑kahakkaa. Kilpailu koostuu kahdeksasta erikoiskokeesta, joiden yhteenlaskettu pituus on noin 89,2 km, joten vauhtia riittää niin kuljettajille kuin yleisöllekkin

Kouvolan Seudun Autourheilijoiden järjestämä tapahtuma on 21. kertaa mukana SM‑rallisarjassa, ja eWRC:n mukaan osakilpailu on samalla Nordic- ja Finland‑mestaruussarjan tuontantokilpailu. Kahden vuoden hiljaiselon jälkeen rallisarjan paluu paikan päälle nostaa odotuksia: paikalliset odottavat menestystä ja tunnelma on odottavasti kattonsa saavuttava.

Ek‑reitit ja aikataulu

Perjantaina 11. heinäkuuta startti on Paraatikentältä klo 18:55, josta kuljettajat siirtyvät klo 19:01 ajettavaan Kasarminmäki-ek:hon (1,71 km). Tämän jälkeen on Teuroinen (7,25 km), jonka jälkeen yhtäkkiä yötauolle Toriparkkiin juhlistamaan rallin alkua. Lauantain ohjelmassa ovat kuusi erikoiskoetta, aloittaen Kannuskoski 1:n (5,7 km) klo 10:13, ja tämän jälkeen vuorossa Tirva (13,5 km) ja Turkia (20,9 km). Päivän toinen huoltotauko on klo 13:11, jonka jälkeen sama kierto toistuu ja päätteeksi podium‑seremonia Vaakunalla klo 17:45.

Reitin suunnittelu tarjoaa vaihtelevia maaston muotoja: kaupungin alue, metsäpolut, pitkät sorapätkät. Erikoiskokeiden pituudet – mukaan lukien satoja metrejä kaupungissa ja yli 20‑kilometriset metsälohkaisut – tekevät kisasta taktisen ja fyysisen haasteen kuljettajille sekä navigaattoreille.

Osallistujat ja luokat

Ilmoittautuneita on noin sata, ja SM‑luokkien lisäksi mukana Finland Masters ja Nuorten SM 4. luokka sekä Suomi Cup ‑sisällöt. Tämä suuri osanottajamäärä tuo ralliin merkittävää monipuolisuutta aina kilpataidoista perheautoihin saakka.

Paikallisille pieni kudos tulevasta osallistujalistasta on hyvä uutinen etenkin SM1‑luokassa, missä nähdään maailmanluokan nimiä – Esapekka Lappi johtaa sarjaa ja nähdään mallikkaana vauhdissa. Myös nuoret tulevaisuuden toivot, kuten Aatu Hakalehto SM3‑luokassa, tuovat värikästä jännitettä tapahtumaan ja vahvistavat Suomen ralliperinnettä.

Esapekka Lappi ykkösenä reitille

RTE-Motorsportin Skoda Fabia RS:llä kilpaileva Esapekka Lappi nappasi edellisessä osakilpailussa Turussa toisen peräkkäisen voiton ja siirtyi samalla SM1-luokan pistejohtoon. Pieksämäkeläinen MM-rallikonkari on kerännyt kolmesta ajamastaan osakilpailusta komeat 75 pistettä, aloitettuaan sarjan vasta toisesta osakilpailusta. 

Rautio Motorsportia edustava nuori lupaus Tuukka Kauppinen ajaa debyyttikauttaan sarjan pääluokassa Toyota Yariksella. Kauppinen starttaa Kouvolan pikataipaleille numero kaksi auton kyljissä, kurottavaa on kahdeksan pisteen verran Lappiin nähden. 

Kolmantena pistetaulukosta löytyy luokan moninkertainen Suomen mestari Teemu Asunmaa. Sarjan kestomenestyjä on edelleen hyvin mukana mestaruustaistelussa, vaikka ei ollut mukana kesäkauden avauksessa Turussa. Plakkarissa Skoda-kuskilla on 63 pistettä kolmesta osakilpailusta. 

Niclas Grönholm ja Tommi Jylhä täydentävät viiden kärjen. Grönholmilla on yhden pisteen etumatka Jylhään, mutta kirittävää kolmanteen sijaan on jo 23 pistettä. Mitalitaisteluihin mieliäkseen on kaksikon onnistuttava Kouvolassa reilusti keskivertotulosta paremmin. Samaan taisteluun mielii varmasti myös edellisen kilpailun säväyttäjä Anssi Rytkönen, joka ajoi elämänsä rallin kuittaamalla komeasti kakkossijan Lapin jälkeen. Rytkösellä on kasassa 28 pistettä. 

SM1-luokassa nähdään myös mielenkiintoinen vieraileva tähti Kanadasta, kun USA:n rallisarjan moninkertainen mestari Brandon Semenuk ajaa ensimmäisen kilpailunsa Suomessa. Suomen MM-rallin eli Secto Rally Finlandin lähtöluetteloa ei ole vielä julkaistu, mutta huono veikkaus ei olisi se, että Semenukin nimi löytyy aikanaan myös siltä listalta. 

Löytyykö Patrick Enokille pysäyttäjää?

Patrick Enokin piti tällä kaudella osallistua vain talviseen Tunturiralliin, mutta luokkavoitto Rovaniemellä muutti suunnitelmia ja virolaislupaus päättikin lopulta ajaa koko SM-sarjan. Päätöstä ei tarvinnut katua, sillä Tunturin voiton jatkoksi ykkössijat tulivat myös Savonlinnan ja Turun osakilpailuista. Edellisen kisan voitto irtosi jopa näytöstyyliin, sillä eroa toiseksi ajaneeseen Ville Vataseen oli lähes minuutti. Enok on täten ansaitusti ylivoimainen ykkössuosikki Kouvolassa. 

Virolainen on repäissyt myös pisteissä pienoista kaulaa takana tuleviin, sillä toisena oleva Japanin Takumi Matsushita on jo 28 pistettä Enokia jäljessä. Kolmatta paikkaa pitää Pekka Keski-Korsu, joka on puolestaan pisteen päässä Matsushitasta. Mikäli Enok kuittaa Kouvolastakin voiton, voi muilla olla todella vaikeaa ehtiä enää mukaan mestaruustaisteluun. 

Aatu Hakalehdon ensimmäinen startti Flying Finn Future Star -kilpailun voittajana

SM3-luokassa edettiin käytännössä koko alkukausi Joni Korhosen ja Aatu Hakalehdon heilutellessa tahtipuikkoja. Kaksikko on edelleen kärkipaikoilla, mutta epäonnistumiset ja epäonnet viimeisissä kisoissa ovat kuitenkin nostaneet kaksi kandidaattia lisää mukaan mestaruustaistoon. 

Korhosella on tämän kauden neljästä osakilpailusta kasattuna 62 pistettä. Muutama viikko sitten Flying Finn Future Star 2025 -kilpailun voittajaksi valitulla Hakalehdolla puolestaan 56. SM-sarjassa kaksivetoisella Ford Fiesta Rally4 -autolla kilpailevalla Hakalehdolla on Kouvolan jälkeen edessään tähänastisen uransa suurin näytönpaikka. Palkinnoksi FFFS-kilpailun voitosta Hakalehto sai täydellisen kilpailupaketin Secto Rally Finlandin Junior WRC -luokkaan nelivetoisella Ford Fiesta Rally3 -autolla. 

Niko Kalmin tasaiset suoritukset, josta tuoreimpana kaksi peräkkäistä kakkossijaa ovat nostaneet hänet tasapisteisiin Hakalehdon kanssa. Viimeisenä mestarikandidaattina loppukauteen lähtee Jarkko Nikara, joka on voittanut kaksi edellistä osakilpailua, eroa kärkeen on hänelläkin vain 12 pistettä, joten kokenutta kettua ei missään tapauksessa voi lukea pois tittelin tavoittelijoista. 

SM4-luokassa tilanne tasoittunut, mutta Tikkinen edelleen ykkösenä

Tomi Tikkinen nappasi SM4-luokassa kauden avausosakilpailun voiton ja on johtanut sarjaa siitä lähtien. Voittoa ei sittemmin ole kolmesta jälkimmäisestä kisasta irronnut, mutta tasaiset suoritukset kärkisijoilla ovat siivittäneet Toyota Auris -kuskin 13 pisteen johtoasemaan. 

Kakkospaikalla olevan Roope Hirvosen ero Tikkiseen olisi huomattavasti pienempi, ellei edellisessä Turun kisassa tullut viimeisen erikoiskokeen rengasrikko olisi pilannut kisaa. 

Lauri Halosen kausi on ollut tähän mennessä kaksijakoinen. Kaksi keskeytystä ja kaksi voittoa riittävät kuitenkin nostamaan kotikisaansa starttaavan Halosen luokan kolmannelle sijalle. Eroa Tikkiseen on kuitenkin jo 21 pistettä, joten enää ei ole varaa keskeytyksiin. 

Pentinpuro jahtaa Luodon ykköspaikkaa

SM5-luokassa Aarre Luoto on kerännyt tasaisesti pisteitä ja johtanut koko kauden. Kärkipaikka on kuitenkin Kouvolaan tultaessa huventunut kolmeen pisteeseen, kun vasta Tunturissa kautensa aloittanut Jarno Pentinpuro on kirinyt takaa jo lähes rinnalle.

SM5-luokan voittotaisteluun oman mausteensa tuo Juha Salo, joka on sarjan yksi menestyneimpiä kuljettajia. Kyseessä on aktiiviuransa kaksi vuotta sitten päättäneen konkarin ensimmäinen ralli tällä kaudella. Edellisen kerran Salo kilpaili viime vuonna Lahden SM-rallissa, kisa päättyi silloin ylivoimaiseen luokkavoittoon. 

Kaudella 2025 Ralli SM -sarjan suorat lähetykset esitetään FlyingFinn.tv -palvelussa. Tulospalvelu, GPS-seuranta ja väliajat sekä kaikki muu rallin seuraamiseen löytyy sarjan verkkosivuilta osoitteesta rallism.fi. Koostelähetykset esitetään kilpailun jälkeisenä sunnuntaina Yle TV2 -kanavalla ja Yle Areenassa. 

Ilmoittautuneet »
Sarjasäännöt »
Tiimimestaruuskilpailu »

Yhteisöllinen tapahtuma

Kilpailu ei ole pelkkää kilpakisaa – se kokoaa Kouvolaan satoja ralliharrastajia, hyväntuulista yleisöä ja paikallisia yrityksiä. Paikallinen Original Sokos Hotel Vaakuna tarjoaa erikoishintaisia huoneita osallistujille, mikä korostaa ralliviikonlopun paikallistaloudellista merkitystä .

Kouvolan kaupungin tapahtumakalenterissa ralli näkyy yhtenä kesän kohokohdista arkipäivien joukossa, rinnakkain MXGP-motorcrossin ja festivaalien kanssa. Tämä tarjoaa yleisölle kattavan tapahtumaviikonlopun.

Miltä tunnelma näyttää yleisön silmin

Kaupunkierikoiskee Kasarminmäellä vetää paikalle lauantaina paljon katsojia, jotka näkevät kokeneet rallitähtien ohitukset silmänräpäyksessä. Paikallismedian mukaan iltaisin ralleja seurataan kaupunkikuvion kautta, ja tunnelma tiivistyy metsäerikoiskokeissa, joissa kuljettajat pitävät vauhtia yllä yömyöhään.

Facebook‑päivitysten kautta kuvat Kasarminmäen yleisöstä ja mäen ympärillä pidetyistä oheistapahtumista ovat herättäneet innostusta lajista ja saaneet myös uusia harrastajia rinkiini.

Ralleihin panostaminen Suomessa

Ralli‑SM-sarja on perinteisesti saanut tukea paikallisilta seuroilta, ja AKK‑Motorsportin kautta tuleva tuki varmistaa sekä nuorten kehittymisen että kilpailun ammattilaistasoisuuden. Flying Finn tv striimaa tapahtuman suorana ja Ylen Areena sekä TV2 tarjoavat koostelähetyksen kilpailun jälkeen – kilpailun näkyvyys on vahva .

Tämänkaltaiset tapahtumat mahdollistavat myös nuorten kuljettajien nousun kansainväliselle tasolle, kun he pääsevät näyttämään osaamistaan FM-laajuisissa ja kansainvälisissä katseluissa.

Tärkeät faktat

  • Päivämäärä: 11.–12.7.2025
  • Paikka: Original Sokos Hotel Vaakuna ja Kasarminmäki, Kouvola
  • Ek-pituudet: 8 koetta, 89,18 km
  • Ilmoittautuneita: noin 100
  • Keskeiset osallistujaluokat: SM1–SM5, Finland Masters, Nuorten SM, Suomi Cup, Finland Junior
  • Yhteisvaikutus: paikallistalouden elpyminen, näkyvyys, harrastajakunnan kasvu

Vastaa